Väikelaen – võrdle väikelaene madalama intressi saamiseks

2021-09-01, 13:57

Väikelaenud on kiirlaenudele sarnased finantstooted, kuid siiski esinevad ka mõned olulised erinevused. Näiteks on väikelaenude summad üldiselt suuremad kui kiirlaenude puhul ja tingimused on samuti pisut leebemad ning intressimäär ei ole nii suur. Selliseid laene saate näiteks kasutada oma olemasolevate kallite laenude tasumiseks – viite oma igakuise kulutuse väiksemaks ning saate suurema tõenäosusega oma laenud õigeaegselt makstud. Samuti on võimalik seda kasutada näiteks ootamatuteks kuludeks, mis võivad tekkida autoavarii, ravikulude või muu keeruka olukorra mõjul. 

Käesolevalt lehelt leiate erinevate laenutoodete võrdlused ning saate endale valida parima. Väikelaen on finantskohustus ning enne laenu võtmist tuleb teha pisut uurimustööd, et tagada endale parimate tingimustega ning kõige soodsam laen. Meie lehelt leiate erinevate teenusepakkujate võrdlused ning sellega saate lihtsustada oma otsuse tegemist. 

Kõige olulisem oma laene võrrelda sellel lihtsal põhjusel, et kiirustades võite sattuda kalli laenu otsa, mis teie finantsseisu halvemaks muudab. Korraliku uurimise ja analüüsimisega saate endale parima intressiga laenu ning ei maksa asjata kõrgeid halduskulusid või muid tasusid. Järgnevas artiklis saate hea ülevaate sellest, mida tasub jälgida laenude võtmisel ning kuidas käituda, kui olete sattunud makseraskustesse.

Parimad väikelaenud septembris 2021

{li class="lenderlist-tablerow"} {div class="listitem-wrapper"} {div class="listitem-toprow"} {span class="listitem-header"}{/span} {figure class="listitem-logo"} {a href="#"} {img src="" alt=""} {/a} {/figure} {div class="listitem-rating listitem-rating-mobile"} {span class="listitem-rating-stars"}{/ul} {p class="listitem-rating-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-amount"} {span class="listitem-valuetitle"}Laenusumma{/span} {p class="listitem-amount-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-rent"} {span class="listitem-valuetitle"}Intress{/span} {p class="listitem-rent-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-loanperiod"} {span class="listitem-valuetitle"}Laenuperiood{/span} {p class="listitem-loanperiod-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-paymenttime"} {span class="listitem-valuetitle"}Väljamakse{/span} {p class="listitem-paymenttime-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-nonpayment-mobile"} {span class="listitem-valuetitle"}Maksehäiretega{/span} {p class="listitem-nonpayment-mobile-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-icons"}{/div} {div class="listitem-apply listitem-apply-desktop"} {a href="#" class="listitem-button" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer"}{/a} {/div} {/div} {div class="listitem-btmrow"} {div class="listitem-rating"} {ul class="listitem-rating-stars"} {/ul} {p class="listitem-rating-text"}{/p} {/div} {div class="listitem-footnote"} {/div} {div class="listitem-apply listitem-apply-mobile"} {a href="#" class="listitem-button" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer"}{/a} {/div} {div class="listitem-readmore listitem-readmore-mobile"} {a href="#" class="listitem-readmore-link"}Mindre information{/a} {/div} {/div} {/div} {div class="listitem-details"} {div class="listitem-details-wrapper"} {div class="listitem-details-actions"}{/div} {div class="listitem-description listitem-description-padding"} {/div} {div class="listitem-readmore listitem-readmore-center listitem-readmore-padding"} {a href="#" class="listitem-readmore-link"}Mindre information{/a} {/div} {/div} {/div} {div class="listitem-corner"}{/div} {/li}{svg class="listitem-banner" xmlns="https://www.w3.org/2000/svg" width="105.094" height="83.094" viewBox="0 0 105.094 83.094"} {defs} {linearGradient id="a" gradientTransform="rotate(45)"} {stop offset="0%" stop-color="rgba(0,0,0,0)"}{/stop} {stop offset="50%" stop-color="rgba(0,0,0,0)"}{/stop}{stop offset="100%" stop-color="rgba(0,0,0,.3)"}{/stop} {/linearGradient} {/defs} {path class="listitem-banner-bend" d="M0 77.094h4v6z" fill-rule="evenodd" fill="[fill]"}{/path} {path class="listitem-banner-flag" d="M105.081 18.186L0 79.094v-24l94.58-55.1.3 12.529z" fill-rule="evenodd" fill="[fill]"}{/path} {path class="listitem-banner-flag-shadow" fill="url(#a)" d="M281.081 850.092L176 911v-24l94.58-55.1.3 12.529z" transform="translate(-176 -831.906)"}{/path} {text class="listitem-banner-text" transform="rotate(-30 106.229 -70.683)" font-size="12" fill="[textcolor]" text-anchor="middle"}{/text} {/svg}

Mis on Väikelaen?

Väikelaenu, mida paljud finantsasutused oma klientidele võimaldavad, võib kutsuda ka tarbimislaenuks. Tarbimislaen on üldiselt selline laen, millel puudub tagatis ning kliendi krediidivõimet hinnatakse tema varasema maksekäitumise järgi. Üldjuhul on väikelaenude summad pisut suuremad kui kiirlaenudel, kuid need ei ületa üldiselt 5000€ piiri. Teise erinevusena võib välja tuua selle, et kiirlaenude puhul on tagasimaksmiseks lühike aeg, kuid väikelaenude puhul on see vastavalt teie soovile aastast kuni mõne aastani. 

Lisaks tasub märkimist ka see, et laenude intress on madalam kui konkureerivatel kiirlaenudel. Loomulikult ei ole tegemist sarnaste intressidega nagu kodulaenudel, kuid siiski on kulutused väiksemad. Samuti pakuvad väikelaene erinevad suured pangad ning siis on selle laenu nimeks tarbimislaen. Nagu ka nimi ütleb, siis tegemist on laenuga, mille eesmärk on suunata laenusumma tarbimisse, mitte nt investeeringuteks kinnisvarasse. Kindlasti ei ole tegemist laenuga, millest saadud raha tuleks koheselt ära kulutada mõtlemata tagajärgedele. 

Väikelaen sobib kasutamiseks näiteks kodu sisustamiseks või ootamatute väljaminekute katmiseks. Ootamatute kulude hulka võivad kuuluda näiteks erinevad tervisega seotud kulud, auto remont või hoopis lapse sünniga kaasnevad kulud. Teil on täielik vabadus ise valida, mida summaga teete ning mingit aruandluse kohustust laenuga ei kaasne. Samuti kasutatakse väikelaene tihti selleks, et oma kallid kiirlaenud tagasi maksta ning tänu sellele oma finantsidega seotud asjad pisut soodsamaks saada. 

Selge on see, et laenud tuleb tagasi maksta ning kui on võimalus seda teha väiksemate kuludega, on see kindlasti mõistlik valik. Kui peaks olema tõesti keeruline rahaline olukord ning laene tagasi ei maksa, siis avalikustatakse teie andmed võlaregistrites. Edasised laenamised on mõneks aastaks võimatud – olgu siis tegemist autoliisinguga, kodulaenuga või ükskõik millise muu laenutootega. Sellises olukorras võivad kaasneda ka erinevad peretülid või muud probleemid ning teie üldine elukvaliteet saab oluliselt kannatada. Kui olete langetanud otsuse, et soovite teha teatud kulutusi, siis võib olla teie lahenduseks väikelaen. Meelde tuleb vaid jätta see, et otsus peab olema korrektselt ja pessimistlikult läbi mõeldud. Kui laen lihtsalt võtta, siis võib tekkida olukord, kus mõne kuu pärast hakkavad teie kirjakasti ilmuma kirjad meeldetuletustega ning samuti koguneb viivis iga võlgnevuse päeva eest.

Kuidas leida parim Väikelaen?

Nagu iga laenutootega, siis on äärmiselt oluline ka see, et teie väikelaen oleks parim, mis turul saadaval on. Põhjuseid on selleks mitmeid, alustades madalamast lepingutasust ning lõpetades sellega, et mida väiksem on igakuine kulu, seda suurema tõenäosusega õnnestub laen ilma probleemideta tagasi maksta. Järgnevalt vaatleme erinevaid aspekte, mida tasub laenude võrdlemisel jälgida. Sellega säästate oma väärtusliku aega ning saate juba pisut täpsemalt igale laenupakkumisele sügavamalt otsa vaadata.

 • Intressimäär – üldjuhul on tegemist kõige olulisema numbriga laenu puhul. Mida kõrgem on intressimäär, seda suurem on ka igakuine kulu. Kindlasti ei ole intressimäär ainuke kulu, mis laenuga kaasneb ning sellepärast on alati oluline vaadata krediidikulukuse määra. Enne otsuse tegemist võrrelge erinevaid variante, et tagada parim võimalik laen.
 • Tagasimaksete tingimused – paljude laenude esimesed tagasimaksed on praktiliselt ainult intressimaksed ning põhiosa tagasimakse on marginaalne. Mida aeg edasi, seda väiksemaks jääb intressi osakaal ning suuremaks põhiosa makse. Kui teil tekib võimalus laen graafikust kiiremini tagasi maksta, siis seda tasub teha esimesel võimalusel, et vältida kulukaid intresse.
 • Lepingutasu – enamikel väikelaenudel on ka lepingutasu ning regulaarsed haldustasud, mida tuleb lisaks kuumaksetele tasuda. Lepingutasu on üldiselt väikelaenu puhul teatud summa lepingu kogusuurusest. Tähelepanu tasub kindlasti pöörata ka erinevatele lepingu haldustasudele, mis osade laenude puhul võivad olla märkimisväärsed. Igakuine 20€ võib tunduda küll väikse summana, kuid kaheaastase perioodi peale moodustab see 480€, mis on juba märkimisväärse osa teie laenusummast.
 • Väljamakse kiirus – silmas tasub pidada ka seda, millise aja jooksul peab portaal ehk laenuandja teile laenu väljastama. Eeldades, et teil on vaja laenuraha koheselt käiku võtta ning väljamakse tehakse teile 10 tööpäeva jooksul, siis võib-olla ei ole antud laen teile sobilik. Tingimused on lepingutes sätestatud ning lihtsasti leitavad. Siiski teevad teenusepakkujad omalt poolt kõik, et klient oleks õnnelik ehk saaks laenu võimalikult kiiresti kätte.

Väikelaen ja selle taotlemine

Kui olete otsustanud, et vajate väikelaenu ning olete valmis tulevikus tasuma sellega kaasnevaid kulutusi, siis tuleb teil esimese asjana võrrelda erinevaid laenutooteid. Enne kui sellise otsuse langetate, tuleb teil aga läbi mõelda oma finantskohustused ning maksevõime. Kindlasti ei tohiks laenu võtta olukorras, kus te ei ole kindel, et suudate selle osamakseid igakuiselt tasuda. Kõigil tuleb ette raskemaid aegu, kuid igakuine laenumakse peaks olema arvestatud nii, et suudate selle tasuda ka juhul, kui võivad tekkida ajutised raskused.

Laenu taotlemist tuleb alustada erinevate laenude võrdlemisega kuni olete leidnud endale parima laenu. Parima väikelaenu all mõtleme sellist pakkumist, mille krediidikulukus on kõige madalam ning puuduvad muud nii-öelda varjatud kulud. Tihti unustatakse näiteks lepingu haldustasud ning muud väiksed lisad, mis reaalsuses mõjutavad oluliselt igakuist makset. 

Tänapäeval on peaaegu kogu laenuturg kolinud veebi ning taotluse esitamine toimub teenusepakkujate kodulehel. Üldjuhul on kogu protsess küllaltki lihtne ning samuti tehakse otsus laenu kohta enamjaolt kõigest mõne minutiga. Tegemist on automaatse süsteemiga, mis hindab teie maksevõimet ning jälgib ka varasemat maksekäitumist. Kui portaali automaatne süsteem ei suuda laenutaotlusele lõplikku hinnangut anda, siis sekkub töötaja, kes palub teie käest näiteks viimase kuue kuu pangakonto väljavõtet. Samuti võivad tekkida küsimused teie palga ja kulutuste osas, kui need ei ole stabiilsed.

Väikelaen ja levinud põhjused selle võtmiseks

Üldistavalt võib öelda, et kõik inimesed vajavad elamiseks raha ning vahepeal võib tekkida olukord, kus on vaja suuremat summat, kuid seda koguda ei ole olnud võimalik. Samuti võib elus ette tulla ootamatuid olukordi, kus tekivad rahalised kohustused, millest ei ole võimalik mööda vaadata ning arved vajavad tasumist. Esimese asjana võib välja tuua näiteks kodu renoveerimise. Kujutame ette olukorda, kus juhtub näiteks veeavarii ning kindlustus ei ole nõus antud kulu kandma. Ainuke lahendus on elamine ise korda teha, kuid kui puudub rahaline võimekus, siis võib teie päästerõngaks olla väikelaen. 

Teine levinud põhjus väikelaenudeks on kallite laenude tasumiseks ning asendamiseks odavama alternatiiviga. Eeldades, et olete võtnud endale kiirlaenu, mille intressid on väga kõrged, siis on mõistlik see esimesel võimalusel tagastada ning vajadusel seda rahastada uue, madalama intressiga laenuga. 

Viimase punktina tasuks välja tuua erinevad ootamatud kulud. Ootamatuks kuluks võib nimetada näiteks tervisega seotud kulutusi, mida ei suudetud ette näha, igapäevaseks eluks vajaliku tehnika remont või asendamine ning muid ebameeldivaid rahalisi kohustusi. Siiski tasub meeles pidada, et iga väikelaen tuleb tagasi maksta ning maksmata jätmise korral tekivad suured probleemid teie registreeritud maksekäitumises.

Kui leiate ennast olukorrast, kus arvate, et lahenduseks on väikelaen, siis tasub alati see rahulikult läbi mõelda. Tihti võivad esmapilgul head põhjused mõne päeva pärast tunduda ebavajalikud ning suur kulutus jääb tegemata. Viimasel ajal on levimas trend, kus inimesed võimendavad oma igapäevase eluga seotud kulutusi laenude arvelt. Mõne aja pärast selgub, millise ebamõistliku laenukoormuse nad endale on võtnud ning satuvad rahalistesse raskustesse. 

Sellise olukorra vältimiseks on olemas erinevad nõustamised ning konsultatsioonid. Tegemist on tänuväärt teenusega, kus nõustatakse hättasattunuid ning selgitatakse välja põhjused, miks üldse laenu vajatakse. Tihti suudetakse nii inimeste ebaratsionaalsed soovid ja unelmad ümber lükata ning välditakse kulukaid otsuseid.

Amortisatsioon ja osamaksed

Peamiselt on olemas kahte erinevat tüüpi laenuintresside arvestamise meetodeid. Esimeses võimaluses on teie laenulepingus tagasimakstav põhiosa proportsionaalselt võrdne intressimaksega ehk tasute igakuiselt sama intressikulu ning seda esimesest kuni viimase makseni. Teine variant on selline, et kui laenu kestvus on kaks aastat, siis tasute kogu laenuga tekkiva intressi näiteks üheksa kuuga ning peale seda alustate vaid põhiosa tagasimaksmist. 

Mõlemad variandid on väikelaenude puhul levinud, kuid siiski on tugevalt enamuses laenud, kus soovitakse intressisumma kiiremini kätte saada. Peamiseks põhjuseks on see, et kui inimestel peaks tekkima võimalus laen kiiremini tagastada, siis on laenuandja enda kasumi juba kätte saanud ning tagastate vaid põhiosa makseid, mis ei mõjuta nominaalset kasumit. Sellele tasub tähelepanu pöörata, sest mõningatel harvadel juhtudel ei ole mõistlik kiirustada laenu ennetähtaegse tagastamisega, kui näiteks tekib olukord, kus muidu võtaksite mõne kuu pärast uue laenu. Kindlasti on üheks tingimuseks see, et teil on eelnevalt juba tasutud kõik laenuga seonduvad kulud ning tasuda vaid teatud osa põhiosast. 

Samuti võib lepingutest leida erinevaid punkte intressimäärade muutmise kohta ning millistel juhtudel on see võimalik. Kui näete, et olete sattumas raskustesse laenu tasumisel, siis on teil võimalik küsida maksepuhkust või koostada uus maksegraafik, mida suudate täita. Väikelaen on siiski finantskohustus ning peate arvestama, et teie palvet ei pruugita rahuldada, kuigi kui olete õigeaegselt tasunud igakuiseid makseid, siis tõenäoliselt sellest probleemi ei tule.

Mille jaoks on mõistlik Väikelaen võtta

Kindlasti võib tekkida küsimus, et millistel tingimustel antakse väikelaenu või mis nõuded peavad olema selleks täidetud. Sellele küsimusele ei ole võimalik üheselt vastata ning igal teenusepakkujal on omad tingimused. Üldjoontes on need küllaltki sarnased ja palju sõltub teie varasemast maksekäitumisest ning sissetulekute ja väljaminekute vahest. Järgnevalt anname võimalikult täpse ülevaate erinevatest nõuetest, mis tuleb täita selleks, et laenu saada.
 • Minimaalne sissetulek – nagu varasemalt mainitud, siis see erineb laenuandjate vahel, kuid kindlasti peab teil olema igakuine ametlik sissetulek. Suuremal osal meist on selleks palk, kuid sobivad ka muud stabiilsed sissetulekud. Mida suurem on teie sissetulek ning väiksem igakuine kulu järelmaksudele, laenudele ja muudele kohustustele, seda suurem on võimalus, et teile antakse väikelaen.
 • Vanus – paljud laenuandjad seavad vanusele erinevaid piire, millest peate laenu saamiseks vanem olema. Tavaliselt on see 20-24 eluaastat ning tegemist on nõudega, mille täitmise nõude üle ei ole võimalik läbirääkimisi pidada. Peamiselt on selle põhjuseks noorte inimeste vähene töökogemus ning stabiilne sissetulek. Laenuandjad eeldavad, et kui inimene on vanem kui 18-aastane, siis on tal suurema tõenäosusega ka kindel töökoht, mille põhjal on lihtsam hinnata inimese maksevõimet.
 • Kulutused – kui teie igakuised kulutused on napilt väiksemad või lausa suuremad kui sissetulekud, siis on kindel, et teile laenu ei väljastata. Inimesed, kes oma kohustustega hakkama ei saa, on laenuandja silmis potentsiaalselt kahjumlikud investeeringud ning neid välditakse igal võimalusel. Keegi meist ei soovi, et nende rahaga tehakse ebamõistlike otsuseid ning laenu tagasimaksmine satub ohtu.
 • Maksehäireregister – võib-olla olete olukorras, kus olete sattunud rahalistesse raskustesse ning mõni laen, järelmaks või muu kohustus on kajastatud maksehäireregistris, siis on väikelaenu saamine teie jaoks suure tõenäosusega välistatud. Inimesed satuvad sellesse andmebaasi põhjusega ning see annab tunnistust nende varasemast maksekäitumisest.

Vajalikud Dokumendid

Vältimaks olukorda, kus hiljem on inimest keeruline leida, vajavad laenuandjad teie kohta informatsiooni. Kindlasti peate esitama oma elukoha või kontakti, kust on teid võimalik kätte saada ning vajadusel ka kirjalikult teateid edastada. Samuti nõutakse ID-kaardi koopiat või läbi mõne teenusepakkuja oma isiku kinnitamist. Levinud on samuti koostööpartnerite juures isiku verifitseerimine ning selleks võib-olla ka mõni postiasutus või hoopis kaubanduskeskuse infolett. Anname alljärgnevalt punkt-haaval ülevaate, et kõik vajalikud dokumendid saaksid piisavalt tähelepanu.
Dokumendid
 • ID-kaardi koopia – on vajalik, et teie isik tuvastada ning kindlaks määrata, kes konkreetselt soovib laenu saada. Samuti on isikukoodi põhjal võimalik teha erinevaid päringuid infosüsteemides veendumaks teie maksekäitumises; samuti tutvuda muu informatsiooniga, mida laenuandja soovib avalikest registritest näha.
 • Kontaktandmed – on peamiselt vajalikud, et teiega ühendust võtta e-kirja, telefonikõne või SMS-i kaudu. Samuti on need vajalikud, et saata teile näiteks meeldetuletuskirju, kui on tekkinud olukord, kus laenu igakuine makse on tasumata.
 • Konto väljavõte – sõltuvalt sellest, mis firmast te väikelaenu taotlete, võib tekkida olukord, kus nõutakse teie viimase kuue kuu konto väljavõtet. Selle põhjal saab laenuandja kindlaks määrata, kas teil on kindel ja stabiilne sissetulek ning samuti, kas osad kulutused paistavad silma. Näiteks on erinevad hasartmängudega seotud ülekanded „mustas“ nimekirjas ning see võib raskendada laenu saamist.
 • Info kulude kohta – tegemist ei ole küll otseselt dokumendiga, kuid samuti nõutakse teie käest informatsiooni kehtivate laenude või muude finantskohustuste kohta. Peamiselt on selle eesmärgiks kindlaks teha, milline summa teil igakuiselt jääb kasutamata peale kohustuste täitmist. Kui tulevase väikelaenu makse on suurem, kui vabad vahendid, siis väga suure tõenäosusega teile laenu ei väljastata.

Korduma Kippuvad Küsimused

Kui olete taotlemas oma esimest laenu, siis võib kõik tunduda keeruline ning raskesti arusaadav. Väga palju ilmub raskesti mõistetavaid ja isegi eksitavaid reklaame. Laenutoodet valides tuleb olla äärmiselt ettevaatlik ning kõik punktid hoolikalt läbi lugeda. Hiljem, kui leping on allkirjastatud, ei ole võimalik enam muudatusi teha ning peate täitma lepingut ning kohati tasuma ka suuremaid kulusid, kui olete enda jaoks ette kujutanud.